Elektryczny pastuch – skuteczny sposób grodzenia pastwiska
Autor      08/31/2021 09:02:01    Komentarze 0
Elektryczny pastuch – skuteczny sposób grodzenia pastwiska

Zapewnienie bezpieczeństwa zwierzętom gospodarskim należy do jednego z podstawowych zadań każdego hodowcy. Z jednej strony, należy zadbać o to, by wydzielić im odpowiednią przestrzeń na pastwisku, z drugiej natomiast – ochronić przed drapieżnikami. W obydwu przypadkach najlepiej sprawdzi się zabezpieczenie w postaci ogrodzenia pod lekkim napięciem. To znakomity sposób na to, by już niewielkim kosztem zyskać naprawdę skuteczne narzędzie kontroli i ochrony zwierząt gospodarskich.

Niezwykle proste rozwiązanie, jakim jest elektryczny pastuch, niesie ze sobą mnóstwo korzyści, które doceniane są przez hodowców na całym świecie. Zasada działania jest bardzo prosta: otóż podłączone do elektryzatora ogrodzenie wytwarza impulsy elektryczne, które obiegają je na całej długości z odpowiednią częstotliwością. Instalacja jest oczywiście całkowicie bezpieczna, dlatego nie stanowi najmniejszego nawet zagrożenia życia czy zdrowia ani dla wypasanych zwierząt, ani też dla przebywających w pobliżu ludzi. Napięcie generowane przez tego typu ogrodzenie wynosi na ogół od 100 do 400 milidżuli (choć zdarzają się też urządzenia o większej mocy) i dobiera się je do gatunku hodowanych zwierząt. Najbardziej wrażliwe na działanie delikatnych impulsów są konie, z kolei najlepiej znosi je bydło. Przed ustawieniem parametrów montowanego urządzenia warto jednak zapoznać się z instrukcją producenta lub skonsultować się ze sprzedawcą, który powinien wiedzieć, jak prawidłowo używać pastuchów.

Ogrodzenie zwykłe czy pod napięciem?

Zwykłe ogrodzenia nie stanowią na ogół większego problemu dla drapieżników – bardzo łatwo je obejść lub uszkodzić. Co więcej, nawet zwierzętom hodowlanym zdarza się je zerwać lub zniszczyć w inny sposób, dlatego wielu gospodarzy stosuje nierzadko druty kolczaste, które mają za zadanie trzymać inwentarz z dala od niego. Być może metoda ta jest skuteczna, jednak zbyt często prowadzi do poranienia zwierząt, a tym samym – do strat dla hodowców. Najlepszym rozwiązaniem wydają się więc elektryzatory sieciowe dające pewną ochronę przy jednoczesnym zapewnieniu wielu innych korzyści. To przede wszystkim bezpieczeństwo zwierząt, które, z jednej strony, szybko uczą się trzymać z dala od ogrodzenia, pozostając w obrębie pastwiska, z drugiej natomiast, chronione są przed drapieżnikami z zewnątrz. To także niskie koszta zakupu, a także eksploatacji, ponieważ tego typu ogrodzenia są tańsze od drutów kolczastych i rzadziej bywają uszkadzane przez zwierzęta, gwarantując tym samym dłuższą żywotność.

Jak zbudowane są ogrodzenia pod napięciem?

Centralnym elementem każdego ogrodzenia jest elektryzator sieciowy, który zapewnia mu źródło napięcia na całej jego długości. Istnieją dwa sposoby zasilania tego typu urządzeń – baterie 6- lub 12-woltowe oraz podłączenie do sieci o mocy 220 woltów. Należy jednak pamiętać, że w drugim przypadku nie ma, co prawda, konieczności kontrolowania zużycia i regularnej wymiany baterii, ale zachodzi za to potrzeba wyposażenia instalacji w specjalny transformator bezpieczeństwa, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem. Kolejnym elementem elektrycznych pastuchów jest linia ogrodzenia, która – w zależności od mocy generatora – może się rozciągać na długość nawet 10–15 km. Należy zadbać o to, by została ona umieszczona wystarczająco gęsto oraz na odpowiedniej wysokości, która uzależniona jest od gatunku hodowanych zwierząt. Instalację całej linii umożliwiają z kolei słupki wyposażone w odpowiednie izolatory zapewniające ich wygodną obsługę.

Podczas montażu elektrycznego pastucha należy pamiętać o uziemieniu, a także o tym, że będzie od wystawiony na działanie różnych warunków atmosferycznych. Stalowe linki powinny więc mieć odpowiednio dużo luzu, by nie zrywały się pod wpływem działania niskich temperatur, ale też nie opadały zbytnio w cieplejsze dni. Odradza się z kolei prowadzenie ogrodzenia w sąsiedztwie drzew, których opadające gałęzie mogłyby zerwać ciągłość linii, unieszkodliwiając ich działanie.